Izera: polski samochód elektryczny ElectroMobility Poland dostanie 250 mln zł ze Skarbu Państwa

electromobility poland akcje

Nowe akcje mają zostać wyemitowane w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Ich zakup ma zostać w całości pokryty wkładem pieniężnym ze środków pochodzących z Funduszu Reprywatyzacji. 29 lipca Skarb Państwa zawarł umowę z Electromobility Poland, która będzie solidnym zastrzykiem inwestycyjnym dla spółki. Państwo zdecydowało się na zakup akcji wartych ćwierć miliona złotych. Na co zostaną wydane pieniądze przekazane przez Skarb Państwa?

electromobility poland akcje

Na rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy technologicznej, kontynuację prac inżynieryjnych, a także działania przygotowawcze związane z budową fabryki Izery w Jaworznie na Górnym https://www.investorynews.com/europejski-akcje-chiny-data-i-brexit-angst-to-zestaw-the-tone/ Śląsku. Jej lokalizację ogłoszono w grudniu ub.r., zapowiadając start produkcji polskiego samochodu elektrycznego na 2024 r. Koszt budowy fabryki szacowany jest na 4-5 mld zł.

Kiedy Izera trafi do sprzedaży?

Nie należy jednak jeżdżącej makiety mylić z jeżdżącym prototypem – o tym wciąż nie ma mowy. Ekologia w branży motoryzacyjnej – podobnie jak wiele innych trendów – rządzi się zasadą ewolucji. Najpierw rynek zaczęły podbijać samochody hybrydowe. I to one przygotowały grunt dla kolejnych etapów rozwoju e-pojazdów, takich jak hybrydy plug-in, napędy elektryczne, czy ogniwa wodorowe.

electromobility poland akcje

Nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w drodze objęcia nowo wyemitowanych akcji Spółki przez Skarb Państwa, który tym samym stał się większościowym akcjonariuszem Spółki. Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szef EMP zwraca również uwagę, że zaangażowanie państwa na obecnym etapie projektu jest kluczowe dla jego ostatecznego sukcesu. Przez lata samochód elektryczny był raczej postrzegany jako motoryzacyjny gadżet.

Ukraiński rynek samochodów się odbija. Elektryki rosną w siłę

Teraz otwieramy nowy rozdział naszego przedsięwzięcia. Środki, które pozyskamy w ramach umowy inwestycyjnej pozwolą na realizację absolutnie kluczowych celów projektowych tj. Finalizację rozmów biznesowych z kluczowymi partnerami czy rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy. Szacuje się, że uruchomienie produkcji samochodu ma kosztować ok. 5 mld zł, zaś produkcja ma ruszyć w 2024 r. To jednak wydaje się zupełnie nierealne, tak jak – na dzień dzisiejszy – absolutnie nierealna jest sprzedaż Izery na poziomie 60 tys. Już dziś deklarowane parametry polskiego samochodu elektrycznego nie wyróżniają go na tle konkurencyjnych produktów, które istnieją, jeżdżą i które można kupić.

  1. Dotychczasowi udziałowcy EMP – Enea, Tauron, Energa oraz PGE – mają pozostać udziałowcami Spółki zachowując dotychczasowe pakiety akcji.
  2. Trzonem działalności Spółki jest budowa fabryki pierwszego polskiego samochodu elektrycznego w Jaworznie, Izery.
  3. Spółka tworzy prototypy pierwszych samochodów elektrycznych i buduje nową polską markę motoryzacyjną.
  4. To unikalny i pionierski projekt w skali kraju i szansa na zbudowanie silnej pozycji na tworzącym się europejskim rynku elektromobilności.

Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland nie ukrywa, że zaangażowanie państwa jest kluczowe dla kontynuowania projektu. 250 mln zł ma wystarczyć na etap przygotowawczy, który ma trwać kolejne 8 miesięcy. ElectroMobility Poland prowadzi prace nad stworzeniem polskiej marki samochodu elektrycznego Izera. To unikalny i pionierski projekt w skali kraju Najlepsze kobiety przedsiębiorców w Instragram i szansa na zbudowanie silnej pozycji na tworzącym się europejskim rynku elektromobilności. W zgodnej opinii ekspertów w najbliższych latach transport elektryczny zrewolucjonizuje także polski rynek samochodowy. Obecnie samochody elektryczne są jedną z nielicznych opcji, ale trwa wyścig o rozwój innych technologii, w tym przede wszystkim wodorowych.

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Panier